Господині на замітку "Використовуємо харчові відходи розумно"

Кухонні штучки: лайфхаки, про які знає не кожна господиня


 

Господині на замітку

"Використовуємо харчові відходи розумно"

 

Залишки їжі, які потрапляють у смітник, насправді є глобальною проблемою. Майже одна третина всієї їжі, що виробляється у світі, з різних причин викидається. 

Йдеться не лише про витрачання коштів. На звалищах їжа гниє та виділяє газ метан, який є другим за поширеністю парниковим газом, що впливає на зміну клімату. 

Кожен може допомогти довкіллю, ставлячись до споживання усвідомлено. Ось декілька простих порад, які допоможуть зменшити кількість харчових відходів у вашому побуті.

КУПУЙТЕ РОЗУМНО

Більшість людей схильні купувати більше їжі, ніж їм потрібно. Особливо, якщо купують гуртом. Щоб не купувати зайвого, ходіть до магазину кожні кілька днів, а не раз на тиждень. Обирайте продукти, які у вас вже закінчилися або необхідні для приготування страви.

Складіть список потрібних продуктів та дотримуйтеся його. Це допоможе зменшити імпульсивні покупки.

 

ЗБЕРІГАЙТЕ ПРОДУКТИ ПРАВИЛЬНО

Значна частина побутових відходів утворюється через псування їжі. Багато людей не знають, як зберігати фрукти та овочі, що призводить до передчасного дозрівання та гнилі плодів. Наприклад, картоплю, помідори, часник, огірки та цибулю в жодному разі не можна охолоджувати. Їх слід зберігати при кімнатній температурі.

Варто відділити продукти, які виробляють більше етилену, від інших. Етилен сприяє дозріванню продуктів і може призвести до передчасного псування. До продуктів, які виробляють етилен під час дозрівання, належать банани, авокадо, помідори, персики, груші, зелена цибуля. Тримайте їх якомога далі від продуктів, чутливих до етилену, таких як картопля, яблука, листова зелень, ягоди та перець.

 

КОНСЕРВУЙТЕ

Соління, сушіння, консервування, бродіння, заморожування та консервування – всі ці методи здавна використовуються, щоб довше зберігати їжу. Це не лише заощадження коштів, а й цікаве доповнення до раціону.

Наприклад, якщо консервувати надлишок стиглих яблук і перетворити їх на яблучне пюре, або замаринувати свіжу моркву, ви отримаєте смачні частування, що довго зберігаються.

 

НЕ БУДЬТЕ ПРИСКІПЛИВИМИ

Споживчий попит на бездоганні фрукти та овочі змушує великі продуктові мережі купувати у фермерів лише ідеальні продукти. Це призводить до того, що тонни ідеальної їжі, з якої покупець обирає найкраще, викидаються як відходи. Насправді недосконалі фрукти та овочі такі самі за смаком і поживністю. Дайте їм шанс.

 

СИСТЕМАТИЗУЙТЕ ПРОДУКТИ В ХОЛОДИЛЬНИКУ

Чи буває, що ви знаходите зіпсуту їжу в дальньому кутку холодильника? Уникнути псування продуктів можна, упорядкувавши їх на полицях. Щоб ви могли бачити всі продукти та знати, коли їх було придбано та приготовано.

Допомагає метод «першим поклали, першим дістали». Коли ви купуєте ще одну упаковку ягід чи йогурт, покладіть новий продукт за старим. Тоді першим ви з’їсте те, що може швидше зіпсуватися.

Залишки від страв зберігайте в прозорому скляному контейнері, щоб не забути, що ви в нього поклали. Якщо ви багато готуєте та у вас постійно залишається їжа, виберіть день, щоб спожити все, що накопичилося в холодильнику.

 

ЇЖТЕ ШКІРКУ

При приготуванні з фруктів, овочів та курки часто знімають шкірку, яку викидають. А разом з нею у смітник йде чимало поживних речовин.

Наприклад, яблучна шкірка містить велику кількість клітковини, вітамінів, мінералів і антиоксидантів. Серед них - група сполук тритерпеноїдів, що діють як потужні антиоксиданти в організмі та можуть боротися з раком.

Куряча шкіра багата поживними речовинами, включаючи вітамін А, вітаміни групи В, білок і здорові жири. Вона є чудовим джерелом антиоксиданту селену, який сприяє зменшенню запалення в організмі.

Шкірки картоплі, моркви, огірків, манго, ківі та баклажанів також їстівні та поживні.

 

СПОЖИВАЙТЕ ЖОВТОК

Відмова від яєчних жовтків здебільшого пов’язана зі страхом, що вони підвищують рівень холестерину. Дослідження показали, що у більшості людей харчовий холестерин незначно впливає на рівень холестерину в крові. Більшу частину необхідного холестерину виробляє печінка, а організм ретельно регулює його рівень. Коли ви їсте продукти, що містять велику кількість холестерину, ваша печінка просто компенсує це, виробляючи його менше.

Більшість людей, навіть з високим рівнем холестерину, можуть без ризику їсти цілі яйця. До того ж яєчні жовтки наповнені поживними речовинами, включаючи білок, вітамін А, залізо, селен і вітаміни групи В. Якщо вам не подобається смак або текстура яєчних жовтків, додавайте їх як інгредієнт до інших страв.

 

ЗАОЩАДЖУЙТЕ НАСІННЯ

Готуючи гарбуз, м’якоть з насінням зазвичай вирізають і викидають. А дарма - у гарбузовому насінні багато магнію, мінералу, важливого для здоров’я серця та крові, що також допомагає контролювати артеріальний тиск і рівень цукру в крові. Замість того, щоб відправити у смітник, вимийте та висушіть насіння, потім змішайте його з невеликою кількістю оливкової олії та солі та підсмажте в духовці.

 

РОБІТЬ СМУЗІ

Стебла, кінчики та шкірки рослин можуть виглядати неапетитно. Однак додаючи їх у смузі ви отримаєте численні переваги. Так, стебла зелені, як-от капусти та мангольда, багаті клітковиною та поживними речовинами. Також в блендері можна приготувати корисну суміш з бадилля буряка, полуниці чи моркви, шкірки фруктів і овочів, зів’ялих трав, перестиглих бананів.

 

ЗВАРІТЬ БУЛЬЙОН

Залишки їжі можуть стати поживним та смачним напоєм. Обсмажте бадилля, стебла, шкірку та будь-які інші шматочки овочів, що лишились, на оливковій або вершковому маслі, потім додайте води та закип’ятіть їх до ароматного овочевого бульйону. Залишки від курки чи м’ясні кістки, зварені з овочами, також стануть чудовим домашнім бульйоном.

 

ДОДАЙТЕ СМАКУ ВОДІ

Один із найпростіших способів збільшити споживання води — зробити її смачною. Щоб надати приємного смаку, використовуйте шкірку цитрусових, яблук і огірків. Заливати водою можна зів’ялі трави та бадилля. Випивши воду, використайте залишки фруктів або трав у смузі.

 

СЛІДКУЙТЕ ЗА РОЗМІРОМ ПОРЦІЙ

Навіть якщо вам здається, що ви дуже голодні, покладіть на тарілку невелику порцію. Інакше є ризик, що ви не зможете все доїсти, а залишки страви потраплять у смітник. Уважне ставлення до того, наскільки ви насправді голодні, і контроль над порціями – чудові способи контролювати власну вагу та зменшити харчові відходи.

 

ЗАМОРОЖУЙТЕ ПРОДУКТИ

Заморожування є одним із найпростіших способів зберегти продукти.

Зелень, яка надто м’яка, щоб використовувати її у салаті, можна покласти в пакетах або контейнерах у морозильну камеру. І пізніше додати до смузі чи інших страв. Трави можна змішати з оливковою олією та подрібненим часником, а потім заморозити у формочках для льоду для зручного та смачного доповнення до соте та інших страв. Також можна заморожувати залишки приготованих страв, навіть супів.

 

РОЗУМІЙТЕ ТЕРМІНИ ПРИДАТНОСТІ

Дати, які ви бачите на етикетках продуктів, зазвичай не пов’язані зі псуванням їжі. Вони показують, як довго їжа має найкращий смак і текстуру. Якщо ви правильно зберігаєте продукти та обробляєте їх, вони можуть бути придатними до споживання й після числа, зазначеного на упаковці. Тож не поспішайте викидати одразу, як пройшов термін. Але, перші ніж вживати, звертайте увагу на запах, колір та вигляд продуктів.

 

КОМПОСТУЙТЕ ЗА МОЖЛИВОСТІ

Компостування залишків їжі є корисним способом повторного використання харчових залишків, що перетворює харчові відходи на енергію для рослин.

Зовнішній компостер підходить для тих, хто має великий сад, тоді як настільний компостер - для міських жителів з кімнатними рослинами або невеликими трав’яними садами.

 

ЗНАЙДІТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ВЖИВАНІЙ КАВІ

Якщо ви поціновувач кави, то у вас найімовірніше залишається багато кавової гущі. Вона має кілька несподіваних варіантів для подальшого використання.

Кавова гуща є чудовим добривом для рослин. Містить багато азоту, фосфору та калію, поживних речовин, необхідних для росту та розвитку рослин.

Також кавова гуща є фантастичним природним засобом від комарів. Дослідження показали, що розсипана на трав’яних ділянках кавова гуща стримує самок комарів від відкладання яєць, зменшуючи популяцію цих надокучливих комах.

 

ПРОЯВІТЬ ТВОРЧІСТЬ

Готуючи вдома, ви маєте змогу модифікувати рецепти на свій смак, додаючи нові інгредієнти. Зокрема, і залишки їжі. Так, стебла рослин стануть смачними доповненнями до соте та запечених страв, кінчики часнику та цибулі нададуть пікантного смаку бульйонам та соусам. Зі стебел броколі, м’яких помідорів, зів’ялого шпинату або кінзи замість традиційного базиліка можна зробити домашній песто.

Існує безліч способів зменшити, повторно використати та переробити харчові відходи. Навіть мінімальні зміни в тому, як ви купуєте, готуєте та споживаєте їжу, допоможуть зменшити негативний вплив на довкілля. Доклавши невеликих зусиль, ви можете суттєво скоротити харчові відходи, заощадити свої гроші та час і зробити внесок у здоров’я планети.